A Fidesz-frakció egyharmada, 76 képviselő lett polgármester. Sokan kerültek be valamelyik önkormányzatba vagy megyei közgyűlésbe. A 23 megyei jogú város vezetőjéből 16-an, 23 fővárosi kerületi polgármester közül 15-en tagjai az Országgyűlésnek is. A Számvevőszéki és Költségvetési Bizottság 27 tagja között például 8 polgármester és 5 megyei közgyűlési képviselő található.
Ezek az emberek legitim vezetői, képviselői szűkebb pátriájuknak, és sokkal eredményesebben tudják érvényesíteni a helyi érdekeket, mint az Országgyűlésbe be nem jutott helyi vezetők, képviselők. Arra viszont már nem marad energiájuk, idejük, hogy "az ország ügyeiből felkészüljenek". Van olyan polgármester, aki gyakolailag nem is vesz részt a bizottság ülésein. (Más meg azért nem vesz részt, mert más irányú elfoglaltsága ezt nem engedi meg számára.) Megbízást adnak valamelyik frakciótársuknak, aki aztán két kézzel szavaz. Ez utóbbi technikát a 90-es években vezette be az első szociálliberális koalíció, hatalmas pofont adva ilymódon a képviseleti demokráciának. A jelenlegi kormányszövetség - köszöni szépen - nemhogy megszüntette volna, tudatosan használja a Házszbály által lehetővé tett helyettesítést.
A bizottság leképezi, megjeleníti a parlamenti erőviszonyokat. Az ellenzéki javaslatokat erőből leszavazzák, ezáltal azok nemhogy az Országgyűlés napirendjére nem kerülnek, még a tárgysorozatba vételig sem jutnak el, miután a bizottság tagjai meghallgatták a Kormány képviselőjének ab ovo nemleges álláspontját. A farok csóválja a kutyát: nem a parlamentnek van általa ellenőrzött kormánya, hanem a kormánynak van őt szervilis módon támogató parlamenti többsége. A kormánypárti honatyák többnyire megkímélik magukat attól az intellektuális erőfeszítéstől, amely lehetővé tenné számukra a felkészülést, és annak birtokában az érdemi szakmai vitát. A szakmai bizottság ülésére politikai megfontolásból előre kialakított döntési szándékkal érkeznek , amit szakmai érvekkel megingatni nem lehet. A felszínen mindez úgy jelenik meg, hogy a Kormány képviselőjének érveire építenek. Egyéni felelősség nincs. A tisztséghalmozás egyik "eredménye" az ország ügyeit illeően a kollektív felelőtlenség.